Portal sadownika

W styczniu i w lutym jabłka najpopularniejsze, ale cytrusom coraz bliżej do prowadzenia

25-02-2021 Portal-Sadownik.pl

W styczniu i w lutym jabłka najpopularniejsze, ale cytrusom coraz bliżej do prowadzenia

„Narodowe badania konsumpcji warzyw i owoców” prowadzone są na zlecenie Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw – Spółdzielni Osób Prawnych. Jednym z celów projektu jest monitorowanie spożycia owoców przez polskich konsumentów. Zgodnie z danymi przekazanymi przez organizację, w styczniu i w lutym 2021, podobnie jak w grudniu 2020, najpopularniejszym owocem były jabłka.

Spożycie jabłek w lutym zadeklarowało 89% badanych, z czego 21% jadło je przynajmniej raz w tygodniu. Dalej na podium plasują się banany (75%) oraz pomarańcze (68%). Czwarte miejsce zajmują gruszki z wynikiem 36%. Na piątym miejscu znajdują się śliwki (20%), przy czym w lutym możemy już mówić tylko o imporcie owoców świeżych.

Co istotne, pytanie nie dotyczyło wyłącznie owoców świeżych. Konsumenci mieli w swojej odpowiedzi uwzględnić także przetwory z owoców (np. soki).

Warto zestawić te wyniki z rankingiem popularności owoców w grudniu ubiegłego roku. Popularność kształtowała się wtedy następująco: jabłka - 91%, banany - 72%, pomarańcze - 62%, gruszki - 39%, śliwki - 23%. Wynika z tego, że od grudnia krajowe owoce straciły na popularności względem importowanych owoców egzotycznych.

Ciekawie byłoby uzyskać wyniki, jak popularność poszczególnych owoców kształtuje się w grupach wiekowych. Wówczas można by określić, jakie są upodobania co do owoców osób młodych oraz starszych.

Przypominamy, że w okresie zimy oraz wczesnej wiosny, prawidłowa dieta bogata w owoce oraz ich przetwory to kluczowy element w budowaniu odporności organizmu.

Związane z tematem

Jak podnieść atrakcyjność jabłek względem cytrusów?

Polskie jabłko to nie pulpa i koncentrat - pilna potrzeba repozycjonowania jabłek!

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz nowy komentarz