Portal sadownika

Sukces - Polak wybrany na prezesa WAPA

06-04-2021 Portal-Sadownik.pl

Sukces - Polak wybrany na prezesa WAPA

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi odbyło się walne zebranie członków WAPA (The World Apple and Pear Association; pol. Międzynarodowego Stowarzyszenia Jabłek i Gruszek). Organizacja poinformowała na swojej stronie internetowej o wyborze nowego zarządu na dwuletnią kadencję. Zaszczytne stanowisko prezesa objął Polak, Dominik Woźniak, jako reprezentant Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych. Zastąpił Nicolasa Diceya z Republiki Południowej Afryki. Wiceprezesem w zarządzie Dominika Woźniaka będzie Jeff Correa ze Stanów Zjednoczonych.

Nowo wybrany prezes wyraził zaszczyt, że w imieniu naszego kraju, który jest jednym z wiodących producentów jabłek, będzie przewodniczył WAPA. Stwierdził, iż nie może się doczekać, by ze swoim zastępcą działać na rzecz popularyzacji jabłek i gruszek wśród konsumentów. Szansy na zwiększenie spożycia owoców ziarnkowych upatruje w epidemii koronawirusa i dążeniach spożywców do podtrzymania odporności organizmu poprzez zdrową dietę.

Do WAPA należą reprezentanci wielu krajów produkujących jabłka i gruszki, zarówno na półkuli północnej, jak i południowej. Stowarzyszenie opracowuje liczne analizy rynku owoców ziarnkowych, w tym publikuje dane o szacunkowych zasobach jabłek i gruszek w poszczególnych państwach w trakcie sezonu przechowalniczego. Właśnie te raporty są punktem zapalnym, jeżeli chodzi o postrzeganie WAPA przez polskich producentów owoców. Sadownicy zarzucają prognozom nierzetelność i wywieranie negatywnego wpływu na rynek i ceny owoców.

Zobaczymy, czy wybór przedstawiciela naszego kraju na przewodniczącego WAPA zmieni sposób postrzegania stowarzyszenia przez polskich sadowników.

Związane z tematem

O raportach WAPA, czyli punkt 1 na liście do przywrócenia niezależności polskiemu sadownictwu

Analiza raportu WAPA: 1 lutego 2021 o 68% więcej jabłek w polskich chłodniach niż przed rokiem

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz nowy komentarz