Portal sadownika

Nadchodzący sezon będzie ostatnim, w którym zastosujemy indoksakarb

22-12-2021 Portal-Sadownik.pl

Nadchodzący sezon będzie ostatnim, w którym zastosujemy indoksakarb

Komisja Europejska dąży do ograniczenia zużycia środków ochrony roślin stosowanych w uprawach rolnych. Wpisuje się w to jej strategia stopniowego wycofywania zezwoleń na użytkowanie kolejnych substancji aktywnych. Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2021/2081 z dnia 26 listopada 2021 r. nie odnowiono zatwierdzenia substancji czynnej indoksakarb.

Jest to substancja owadobójcza znana sadownikom jako składnik preparatu Steward 30 WG, stosowanego przeciwko zwójkom w sadach jabłoniowych (zwalczanie zwójek liściowych i owocówki jabłkóweczki) oraz w uprawie porzeczek i winorośli. Wykazuje działanie kontaktowe i żołądkowe, a na roślinie powierzchniowe. Jej zaletą jest szybkie działanie – owady przestają żerować od 2 do 8 h po wykonaniu oprysku.

Do kiedy indoksakarb będzie w sprzedaży, a do kiedy będzie można go stosować?

Państwa członkowskie UE zobowiązane są do wycofania zezwolenia na środki ochrony roślin zawierające indoksakarb jako substancję czynną najpóźniej do dnia 19 marca 2022 r. W Polsce preparaty zawierające indoksakarb pozostaną w sprzedaży i dystrybucji do 19 czerwca 2022 r. Natomiast okres na zużycie zapasów, przechowywanie i unieszkodliwianie upływa dnia 19 września 2022 r. Wynika z tego, że przyszły sezon będzie ostatnim, w którym zastosujemy indoksakarb przeciwko zwójkom w sadach jabłoniowych.

Czym zastąpić?

Zawężanie oferty dostępnych na rynku insektycydów przeciwko zwójkom utrudni rotację substancji aktywnych. W 2020 roku wycofano metoksyfenozyd (Runner 240 SC), który mógł być stosowany w zwalczaniu owocówki jabłkóweczki i zwójek liściowych w sadach jabłoniowych, natomiast w przyszłym roku z programu wypadnie indoksakarb (Steward 30 WG). Ze środków na podobnym pułapie cenowym będzie można stosować przeciwko owocówkom i zwójkom liściowym Coragen 200 SC (chlorantraniliprol), Delegate 250 WG (spinetoram), Affirm 095 SG (benzoesan emamektyny).

Przeciwko zwójkom liściowym w jabłoniach możliwe jest stosowanie taniej abamektyny (Vertigo 18 EC). Ma ona tę zaletę, że podlega bardzo szybkiemu rozkładowi (przy stosowaniu do 40 dni przed zbiorem nie oczekuje się wykrycia pozostałości), co jest korzystną cechą dla produkcji owoców ze zmniejszonym poziomem pozostałości ŚOR. Równocześnie jest to jednak silna substancja roztoczobójcza, która może spowodować bardzo poważne szkody w populacji dobroczynka gruszowego w sadzie. Za to benzoesan emamektyny podlega jeszcze szybszemu rozkładowi niż abamektyna (przy stosowaniu do 20 dni przed zbiorem nie oczekuje się wykrycia pozostałości) i jest mniej toksyczny dla dobroczynka (wg dostępnych badań ponad sześciokrotnie mniejsza toksyczność względem Typhlodromus pyri).

Związane z tematem

Wycofanie przez UE fungicydów miedziowych będzie katastrofą dla produkcji ogrodniczej

Jak Europejski Zielony Ład zaszkodzi polskiemu sadownictwu?

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz nowy komentarz