Portal sadownika

Wzrosną ceny nawozów potasowych?

15-07-2021 Portal-Sadownik.pl

Wzrosną ceny nawozów potasowych?

W maju 2021 roku na Białorusi miał miejsce głośny incydent – tamtejsze władze sprowadziły na ziemię samolot linii Ryanair, po czym zatrzymały obecnego na pokładzie opozycjonistę, Romana Protasiewicza.

Bezprecedensowe posunięcie Łukaszenki spotkało się ze stanowczą reakcją na arenie międzynarodowej. Ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE zadecydowali o obłożeniu Białorusi sankcjami gospodarczymi. Uzgodniono, że wprowadzony zostanie zakaz importu nawozów potasowych, które należą do ważniejszych produktów eksportowych naszego wschodniego sąsiada. Białoruś jest jednym z największych producentów tych nawozów na świecie. Sankcje mają uderzyć w państwowe koncerny nawozowe, które są istotnym źródłem finansowania reżimu Łukaszenki.

Trzeba jednak brać pod uwagę szkodliwość tej decyzji dla polskiego rolnictwa. Według danych Eurostatu, w ubiegłym roku to Polska była największym biorcą chemikaliów (w tym nawozów) z Białorusi. Współpraca między naszymi państwami gwarantowała polskim rolnikom płynne dostawy nawozów potasowych po względnie niskich cenach. Teraz konieczne będzie znalezienie zastępczego źródła soli potasowych, jednak z uwagi na większy dystans oraz potencjalnie gorsze wyniki negocjacji, ceny nawozów prawdopodobnie wzrosną. Nie będzie to pierwszy raz, kiedy polskim rolnikom przyjdzie zapłacić za skutki politycznych decyzji.

W reakcji na te problemy, Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do unijnego komisarza ds. rolnictwa, Janusza Wojciechowskiego, z zapytaniem, czy zamierza przeprowadzić ocenę skutków nałożonego embarga na europejskie rolnictwo oraz czy producenci rolni mogą spodziewać się rekompensat finansowych, które umożliwią im zakup droższych nawozów potasowych i będą wyrównaniem wzrostu kosztów produkcji.

Według Reutersa, zamieszanie na rynku nawozów potasowych zamierza wykorzystać kanadyjski koncern Nutrien, obecnie największy producent nawozów na świecie. Jeszcze w 2021 roku planuje zwiększyć produkcję nawozów potasowych o pół miliona ton.

Związane z tematem

Mieszanie się w sprawy Białorusi to działanie na szkodę polskiego sadownika

Fot. Wikimedia Commons/Abbas cucaniensis

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz nowy komentarz