Portal sadownika

Tarcza antyinflacyjna - potanieje olej napędowy, energia elektryczna oraz gaz?

09-12-2021 Portal Sadownik.pl

Tarcza antyinflacyjna - potanieje olej napędowy, energia elektryczna oraz gaz?

Wydatki na paliwa silnikowe oraz energię elektryczną mają ważny udział w kosztach funkcjonowania gospodarstwa sadowniczego. Olej napędowy umożliwia pracę maszyn rolniczych, a prąd zużywają obiekty chłodnicze i sortownie. Gaz jest natomiast wykorzystywany w produkcji ogrodniczej do ogrzewania upraw prowadzonych w szklarniach. Dlatego wysokie ceny energii wzbudzają duże emocje wśród producentów owoców.

W odpowiedzi na rosnące niezadowolenie społeczne wszechobecną drożyzną, rząd przygotował pakiet zmian nazwany „Tarczą antyinflacyjną”. Zgodnie z deklaracjami premiera Mateusza Morawieckiego z końca listopada br., obniżka cen paliw silnikowych będzie możliwa dzięki zmniejszeniu akcyzy do minimum dopuszczanego przez Unię Europejską oraz dzięki zniesieniu opłaty od ich sprzedaży detalicznej. Obniżenie akcyzy ma nastąpić już od 20 grudnia 2021 r. i utrzymać się do 20 maja 2022 r. Natomiast zerowa opłata od sprzedaży detalicznej będzie obowiązywać między 1 stycznia a 31 maja 2022 r. Prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, zapowiedział, że dzięki wspólnym działaniom rządu oraz państwowego koncernu możliwe będzie zmniejszenie ceny paliw na stacjach krajowego dystrybutora nawet o 30 gr na litrze.

Jeżeli chodzi o spadki cen energii elektrycznej, mają one zostać osiągnięte dzięki wprowadzeniu zerowej akcyzy na prąd dla gospodarstw domowych (co nie będzie jednak miało wpływu na stawki dla profesjonalnych odbiorców energii) oraz dzięki obniżeniu podatku VAT na prąd ze stawki 23 – procentowej do 5 – procentowej. Niższy VAT na energię elektryczną będzie obowiązywał od stycznia do marca 2022 roku.

Z kolei ceny gazu mają spaść za sprawą obłożenia go 8 – procentową, a nie 23 – procentową stawką podatku VAT (również w okresie styczeń – marzec 2022).

Na razie nie wiadomo, czy rząd planuje przedłużyć ulgi po upływie wspomnianych wyżej terminów.

Związane z tematem

Ciągnik sadowniczy z instalacją LPG?

Gdzie szukać oszczędności w prowadzeniu gospodarstwa w 2022 roku?

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz nowy komentarz