Portal sadownika

Puda zaprzecza rzekomym zmianom w oskładkowaniu rolników

18-02-2021 Portal-Sadownik.pl

Puda zaprzecza rzekomym zmianom w oskładkowaniu rolników

Od kilku dni w mediach można przeczytać o planowanych zmianach w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników, w nawiązaniu do propozycji zmian odnośnie oskładkowania umów zlecenia (art. 5a), przygotowywanych w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Informuję, że żaden projekt takiej ustawy nie wpłynął do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach uzgodnień międzyresortowych. Ani MRiRW, ani KRUS nie uczestniczyły w żadnych roboczych pracach nad proponowanym rozwiązaniem - napisał Grzegorz Puda, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W ubiegłym tygodniu „Rzeczpospolita” poinformowała o projekcie zmian legislacyjnych, który przewiduje obłożenie składkami do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dodatkowej grupy osób wykonujących działalność gospodarczą, czego skutkiem będzie zwiększenie wpływów ze składek do ZUS. Wśród nich mieli znajdować się również rolnicy.

Obecnie ok. 70 tysięcy rolników prowadzi dodatkową działalność pozarolniczą, np. małe sklepy spożywcze, drobną działalność usługową, gospodarstwa agroturystyczne. Gdyby projekt ustawy wszedł w życie, straciliby oni możliwość opłacania niższych składek w KRUS wynoszących  708 zł na kwartał, i zostaliby zobowiązani do płacenia pełnych składek w ZUS w wysokości nawet 1457,49 zł miesięcznie.

Według oświadczenia ministra Pudy, nie są prowadzone prace nad takimi zmianami.

Związane z tematem

Składka ZUS położy kres fikcyjnym rolnikom?

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz nowy komentarz