Portal sadownika

Ostatnie chwile Topsinu w sprzedaży

29-08-2021 Portal Sadownik.pl

Ostatnie chwile Topsinu w sprzedaży

Rozporządzeniem wykonawczym Komisji Europejskiej nr 2020/1498 z dnia 15 października 2020 roku, nie odnowiono zatwierdzenia substancji czynnej tiofanat metylu. Oznacza to wycofanie z użytku jednej z najbardziej wszechstronnych i zasłużonych w produkcji ogrodniczej substancji aktywnej.

Zgodnie z krajowymi przepisami, 13 zarejestrowanych fungicydów zawierających tiofanat metylu (Topsin M 500 SC, Tiofanat Metylowy 500 SC, Tiofan 500 SC, TipTop 500 SC, Topsano 500 SC, Toben 500 SC, Sintop 500 SC, Helmtop 500 SC, Bajlando 500 SC, Funaben Plus 03 PA, Yamato 303 SE, Matador 303 SE, Moderator 303 SE) może być dystrybuowane i sprzedawane wyłącznie do dnia 31 sierpnia 2021 roku. Oznacza to, że poniedziałek i wtorek będą ostatnimi dniami, w których możliwe będzie nabycie środków zawierających tiofanat metylu w sklepach i hurtowniach z asortymentem ogrodniczym. Fungicydy wciąż są dostępne w sklepach i hurtowniach, chociaż obserwuje się wzmożony popyt, bo producenci rolni chcą zrobić zapasy.

Warto pomyśleć o zabezpieczeniu sobie zapasu fungicydów zawierających tiofanat metylu na potrzeby oprysków zabezpieczających  owoce przed chorobami przechowalniczymi, zabiegów chroniących sady przed chorobami kory i drewna, a także o paście Funaben, która służy do zabezpieczania większych ran po cięciu.

Stosowanie, przechowywanie i unieszkodliwianie środków zawierających tiofanat metylu będzie możliwe do dnia 19 października 2021.

Biorąc jednak pod uwagę duże znaczenie tej substancji w ochronie roślin sadowniczych, można spodziewać się, że podzieli los Dursbanu i będzie stosowana nielegalnie jeszcze na długo po jej wycofaniu.

Związane z tematem

Wycofanie tiofanatu metylu będzie wielką szkodą dla produkcji sadowniczej

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz nowy komentarz