Portal sadownika

Nadchodzi niebezpieczne śródzimowe ocieplenie

15-02-2021 Portal-Sadownik.pl

Nadchodzi niebezpieczne śródzimowe ocieplenie

Jednym z największych zagrożeń dla roślin sadowniczych w okresie spoczynku są nawet krótkotrwałe ocieplenia. Bardzo szybko nagrzewają i odhartowują one tkanki, narażając drzewa na uszkodzenia mrozowe, gdy temperatura ponownie się obniży. Co więcej, mogą stopić pokrywę śnieżną, która stanowi niezwykle skuteczne zabezpieczenie szyjek korzeniowych i systemów korzeniowych przed mrozami.  

Niestety na trwający tydzień zapowiadane są znaczne ocieplenia. „W sobotę i niedzielę to już jest zupełnie wiosna. W sobotę wartości maksymalne na termometrach pokażą nawet 9-10 stopni, a w niedzielę 13 °C.” – poinformował PAP pan Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Choć w tym roku w okresie stycznia i lutego drzewa z całą pewnością nie były w pełni zahartowane (jesień była długa i ciepła, a praktycznie w całym grudniu występowały dodatnie temperatury), to już po połowie stycznia, kiedy temperatury się obniżyły, rośliny prawdopodobnie nabrały pewnej mrozoodporności. Zapowiadany na obecny tydzień powrót wiosny może bardzo obniżyć wytrzymałość drzew na mrozy, gdyby takowe jeszcze nadeszły.

W styczniu lub lutym zaledwie jeden dzień z temperaturą + 10 °C podnosi próg wymarzania drzew o nawet 10 – 15 °C. Szkody są tym większe, im spadki temperatur po okresie ocieplenia są bardziej gwałtowne. Miejmy zatem nadzieję, że w lutym i marcu nie będą się już zdarzać dwucyfrowe mrozy.

Z drugiej strony, okres ocieplenia można wykorzystać na pobielenie pni drzew od strony południowej i zachodniej, co przynajmniej częściowo zmniejszy ich wrażliwość na uszkodzenia mrozowe w okresie lutego i marca.

Związane z tematem

ABC bielenia drzew owocowych wapnem

Czy nagarnianie śniegu na podstawę pni zwiększa ryzyko wymarzania korzeni pod murawą?

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz nowy komentarz