Portal sadownika

Mołdawia: ceny nowych odmian jabłek eksportowanych na rosyjski rynek nie są atrakcyjne

18-02-2022 Portal Sadownik.pl

Mołdawia: ceny nowych odmian jabłek eksportowanych na rosyjski rynek nie są atrakcyjne

Realia rynku rosyjskiego zmieniły się, od kiedy przestaliśmy dostarczać tam nasze jabłka. Osobną kwestią jest to, że konsumenci stali się trochę bardziej wybredni, a ich gusta (szczególnie w wielkich aglomeracjach) zbliżyły się do preferencji zachodnich klientów. Na rynku rosyjskim robi się też coraz „ciaśniej” – rodzima produkcja wciąż jest niewystarczająca, aby zaspokoić zapotrzebowanie kraju, dlatego potrzebny jest import. Konkurencja jest jednak wysoka, ponieważ jabłka do Rosji dostarczają Mołdawianie, Turcy, Chińczycy, Irańczycy i inne kraje. Do niedawna robili to także Białorusini na drodze reeksportu.

To właśnie zależność od współpracy z rynkiem rosyjskim jest według analityków główną przyczyną niskich cen jabłek, które oferowane są  mołdawskim producentom. Co ciekawe, nieatrakcyjne stawki dotyczą odmian, które w handlu z krajami zachodnimi uchodzą za najbardziej perspektywiczne. Ceny mołdawskiej Gali, Golden Deliciousa czy Granny Smith są dla producenta zaledwie o 1 – 2 leje na kg (20 – 40 gr) wyższe niż ceny starych odmian takich jak Idared czy Reneta Simirienki. W latach ubiegłych różnice te były większe.

Według mołdawskich eksporterów, przyczyną są długoterminowe kontrakty z rosyjskimi sieciami supermarketów bądź handlowcami, którzy te sieci zaopatrują. Zawarte umowy nie pozwalają na zwiększenie cen owoców dostarczanych na rosyjski rynek. Z kolei konkurencja z Turcją czy Iranem nie pozwala mołdawskim dostawcom na wynegocjowanie atrakcyjniejszych warunków sprzedaży, ponieważ rosyjscy odbiorcy mają alternatywę.

Różnice między cenami starych i nowych odmian zaciera również fakt, że popyt na Idareda czy Renetę Simirienki jest w Rosji wciąż wysoki. Idared nadal przeważa w ofercie sklepów detalicznych i na lokalnych bazarach w Rosji. Zamożność społeczeństwa, poza większymi miastami, nie jest wysoka, w związku z czym stare odmiany są skrojone na każdy budżet. Stąd duży na nie popyt i wysokie ceny. Natomiast jabłka drogich odmian są eksportowane na rynek rosyjski w sposób umiarkowany, zaplanowany przez kupców z sieci supermarketów.

Źródło: EastFruit, Why do prices for expensive varieties of apples in Moldova stagnate?

Związane z tematem

Mołdawianie są (zbyt) skuteczni w zagranicznym handlu owocami

Rynek niemiecki otwarty na mołdawskie śliwki

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz nowy komentarz