Portal sadownika

Idą mrozy i śnieżyce - ostrzeżenia IMGW [mapa]. Jak zabezpieczyć rośliny?

14-01-2021 Portal-Sadownik.pl

Idą mrozy i śnieżyce - ostrzeżenia IMGW [mapa]. Jak zabezpieczyć rośliny?

Ostrzeżenia IMGW na najbliższe godziny

Od 18:00 14 stycznia do 8:00 – 9:00 rano 15 stycznia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla całości województwa zachodnio – pomorskiego, lubuskiego oraz północnej części województwa wielkopolskiego (do powiatów gnieźnieńskiego, wrzesińskiego, rawickiego oraz krotoszyńskiego włącznie). Wspomniane obszary zagrożone są oblodzeniami. Należy zachowywać szczególną ostrożność w ruchu drogowym.

Południowe obszary województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego zagrożone są intensywnymi opadami śniegu, które mają trwać od 14 stycznia od godziny 12:00 do 15 stycznia do godziny 6:00.

Natomiast w powiatach siematyckim, bielskim i hajnowskim województwa podlaskiego należy się spodziewać między 4:00 a 8:00 dnia 15 stycznia silnych mrozów. W Hajnówce temperatura ma spaść w tym czasie do ok. – 13 °C.

Ostrzeżenia IMGW na najbliższe dni

Na najbliższe dni prognozuje się wysokie spadki temperatury poniżej zera. Mają objąć swoim zasięgiem również zagłębia sadownicze. W Skierniewicach, Raciechowicach i Sandomierzu w nocy z niedzieli na poniedziałek spadki mają dojść do – 18 (– 19) °C.  Według prognoz temperatura w Grójcu ma wynieść 18 °C poniżej zera w niedzielny poranek. Natomiast w Lublinie w nocy z niedzieli na poniedziałek spadki mają wynieść nawet – 21 °C.

Konturowa mapa Polski - ostrzeżenie meteorologiczne IMGW

Co z sadami i plantacjami?

Dwucyfrowe mrozy mogą mieć negatywny wpływ na drzewa i krzewy owocowe. Przychodzą dosyć gwałtownie, tak więc w okresie poprzedzającym rośliny miały niewiele okazji do zahartowania tkanek. Ponieważ są jednak w stanie zimowego spoczynku, większość jest w sposób naturalny przystosowana do przetrwania niskich temperatur. Póki co nie trafiała się wiosenna pogoda, która mogłaby wybić rośliny ze stanu spoczynku, jak było to w styczniu 2020.

Wrażliwe na mrozy gatunki to winorośle, aktinidia, brzoskwinie, morele, porzeczki czarne, jeżyny, malinojeżyny, truskawki (w szczególności odmiany powtarzające owocowanie). Najgorsze w skutkach jest wymarznięcie systemów korzeniowych tych roślin. Ponieważ w większości regionów kraju zalega okrywa śnieżna, ryzyko to będzie niższe, gdyż śnieg pełni funkcję izolatora. Można okryć rośliny słomą, a na mniejszych plantacjach bądź w ogrodach przydomowych – także gałęziami drzew iglastych. Można również okryć kopczykami nasady pędów w miejscu ich wyrastania z ziemi.

Wrażliwe są także niektóre odmiany jabłoni – Boskoop, Renety, Szampion, Landsberska, Koksa Pomarańczowa, Gala, Cortland, Lobo, Delikates, Fuji, Kosztela i inne, a także grusze. Podatne na wymarzanie są również drzewa młode. Powinno się odłożyć ich cięcie do czasu, kiedy mrozy już przejdą. Podobnie z cięciem śliw należy się wstrzymać dopóki nie przeminie zagrożenie mrozami.

Więcej na ten temat w artykule poniżej.

Związane z tematem

Zabezpieczanie roślin sadowniczych przed zimowymi mrozami

Ochrona plantacji truskawek i poziomek przed mrozem

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz nowy komentarz