Portal sadownika

Huelva 2021: pomimo rekordowych mrozów, wyższe zbiory truskawek

30-06-2021 Portal-Sadownik.pl

Huelva 2021: pomimo rekordowych mrozów, wyższe zbiory truskawek

W styczniu 2021 roku było w Polsce głośno o rekordowych mrozach, które nawiedziły hiszpańską prowincję Huelva, słynącą z uprawy owoców jagodowych. Pierwszy raz w historii pomiarów termometry w północno – zachodniej części kraju wskazały mróz wynoszący – 35,6 °C. Uprzednio dużą część kraju objęły bardzo intensywne jak na tamtejszy klimat opady śniegu. Pokrywa śnieżna miała grubość od 0,5 do 1 m, co spowodowało paraliż w ruchu lądowym, jednak zabezpieczyła uprawy gruntowe przed skutkami ujemnych temperatur. Plantatorzy obawiali się wówczas o plon owoców z upraw gruntowych oraz z upraw pod osłonami, a do mediów poszedł przekaz, że hiszpański sektor owoców jagodowych może nie sprostać popytowi ze strony rynku wewnętrznego oraz zagranicznego.

Jednak podsumowania kampanii truskawkowej w sezonie 2020/2021, które napływają obecnie do mediów, są pozytywne. Według szacunków podanych przez portal Freshplaza.com, Huelva w ramach tegorocznej kampanii wprowadziła na rynek 250 tys. t truskawek. Rafał Dominguez, kierownik produkcji w firmie Freshuelva, poinformował w wywiadzie udzielonym hiszpańskiemu portalowi agrodiariohuelva.es, że wzrost produkcji wyniósł w tym sezonie od 8 do 10% w stosunku do roku poprzedniego.

Dominguez powiedział, że pierwsza połowa sezonu, a więc okres do połowy marca, był bardzo trudny z uwagi na nie sprzyjające produkcji warunki pogodowe. Mrozy zmniejszyły produkcję owoców z upraw sterowanych w porównaniu z dwoma poprzednimi sezonami, a ilości wprowadzane na rynek były niższe niż zakładano. Później producentom udało się jednak nadrobić straty.

Równomierny napływ towaru na rynek (brak wyraźnych szczytów podaży) spowodował korzystny z punktu widzenia producentów rozkład cen. Dominguez zauważa, że wczesne truskawki z produkcji sterowanej stanowią ok. 20% zbioru z prowincji, natomiast głównym okresem, który decyduje o opłacalności kampanii truskawkowej jest kwiecień i maj. Ponieważ zbiory w tych miesiącach były wysokie, a ceny zadowalające, sezon ocenia jako pozytywny.

Związane z tematem

Skutki rekordowych mrozów dla hiszpańskiego sadownictwa

Źródło: agrodiariohuelva.es; freshplaza.com

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz nowy komentarz