Portal sadownika

Zbiory aronii 2021 - dobre plony i wysoka jakość owoców, ceny przeciętne

21-08-2021 Portal Sadownik.pl

Zbiory aronii 2021 - dobre plony i wysoka jakość owoców, ceny przeciętne

Jesteśmy przed pełnią zbiorów aronii, które przypadną na przełom sierpnia i września. Zapowiada się sezon dobrych plonów i wysokiej jakości owoców. Poza lokalnymi wyjątkami, od wiosny nie występowały zjawiska pogodowe mogące wpłynąć negatywnie na owocowanie krzewów. Aronia, jako najmniej wymagająca roślina sadownicza, miała sprzyjające warunki do wzrostu i rozwoju. W latach ubiegłych czynnikiem limitującym były susze, natomiast obecny sezon był przekropny. W plonie duży jest udział jagód ładnych i dobrze wyrośniętych.

To, co najbardziej interesuje plantatorów, to ceny oraz zapotrzebowanie na surowiec.

Stawki za owoce z upraw konwencjonalnych zbieranych kombajnowo wynoszą obecnie 1,1 – 1,2 zł za kg. Podobnymi cenami rozpoczął się skup w roku ubiegłym. Owoce z plantacji ekologicznych wyceniane są na ponad 3 zł za kg. Dynamika cen w kolejnych dniach zależeć będzie od przebiegu zbiorów i zainteresowania sprzedażą owoców po stawkach, które większość plantatorów uznaje za niesatysfakcjonujące.

Zainteresowanie przetwórców owocami aronii ocenia się jako wysokie. Zapotrzebowanie na czarne owoce przerobowe jest w tym roku spore, co pokazał skup porzeczek. Przetwórcom nie udało się nagromadzić odpowiednich ilości tego owocu, w związku z czym zapasy będą starali się uzupełnić aronią. Po jej zbiorach, na kolejne dostawy bogatych w czarne barwniki owoców będą musieli czekać aż do przyszłego roku. W ich interesie powinno zatem leżeć ustalenie cen na takim poziomie, aby plantatorzy chętni byli przeprowadzić zbiory.

Jak do tej pory, można spotkać się z głosami, że wobec rosnących kosztów produkcji, przeprowadzanie zbioru po stawkach proponowanych przez przetwórstwo należy uznać za nieopłacalne. Zawiedzeni cenami producenci czekają na rozwój sytuacji oraz poszukują alternatywnych kanałów zbytu owoców. Zwracają uwagę na handel hurtowy i bezpośrednią sprzedaż detaliczną. Do tej formy sprzedaży kwalifikują się owoce ręcznie rwane oraz wysokiej jakości. W przeciwieństwie do lat ubiegłych, kiedy po suszach na krzewach zostawały drobne i zaschnięte jagody, obecnie nie powinno brakować towaru satysfakcjonującego bardziej wymagającego klienta detalicznego. Plantatorzy chcą skorzystać na większym zainteresowaniu owocami aronii, które pod względem wartości prozdrowotnej nie mają sobie równych.

Owoce zbiera się do łubianek z łuszczki drzewnej, rzadziej do małych skrzynek o pojemności 5 kg. Znaleźć można również oferty sprzedaży owoców aronii pakowanych w eleganckie, jednorazowe łubianki tekturowe, które wykorzystuje się zazwyczaj do sprzedaży borówek amerykańskich. Staranne konfekcjonowanie owoców aronii jest dobrą oznaką, która wskazuje, że plantatorzy pracują nad pozytywnym odbiorem tego gatunku na rynku oraz próbują zapobiec przywarcia do niego etykiety owocu typowo przerobowego. Ceny na rynkach wynoszą ok. 4 zł za kg, ale szczyt podaży owoców dopiero przed nami.

Ręczny zbiór oraz sprzedaż owoców na rynkach hurtowych lub detalicznych są bardziej pracochłonne. Pozwalają jednak na niemal czterokrotnie większy zarobek na kilogramie dobrych owoców niż w przypadku ich sprzedaży do skupów. Dalszy rozwój tego kanału sprzedaży będzie dla plantatorów dobrą kartą do rozgrywki wobec wyzysku przez zagranicznych przetwórców – w razie skrajnie niesatysfakcjonujących cen, mają jakąś alternatywę.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz nowy komentarz