Portal sadownika

Za mała różnica między cenami Idareda i Najdareda

28-10-2020 Portal-Sadownik.pl

Za mała różnica między cenami Idareda i Najdareda

Jeszcze parę lat temu sadownicy chętnie sadzili odmianę Najdared, czerwony sport Idareda. Pokładano w niej nadzieje na lepsze ceny dzięki bardziej atrakcyjnemu wyglądowi. Chciano skorzystać z popularności odmian jednokolorowych, dobrze się wybarwiających, jednocześnie zachowując pożądane cechy, z których słynie odmiana Idared – niskie wymagania i łatwość w uprawie, świetne przechowywanie, trwałość w handlu. Spodziewano się, że czerwony Najdared będzie wśród konsumentów i importerów bardziej popularny.

Śledząc dzisiejsze stawki, niestety nie dostrzegamy większych różnic w cenach obu tych odmian. Rynek zweryfikował Najdareda, traktując go tak samo jak Idareda, bez względu na jego ładny kolor. Za kilogram Idareda w sprzedaży za wagę w skrzyni otrzymamy 1 – 1,2 zł, a Najdareda 1 – 1,3 zł. Różnica w cenie wynosi zatem ok. 10 gr na kilogramie. To z pewnością nie zadowala producentów, którzy 5 lat temu i dawniej masowo sadzili Najdareda.

Komentarze

sadownik 01:04:06 15-11-2020
Według mnie mała różnica w cenie a to prawdopodobnie dlatego że Najdared czy Idaredest to taki czerwieńszy Idared który oprócz tego jednego jedynego że wygląda może i ładniej to poza tym wygląda i organoleptycznie jako jabłko o wiele bardziej miękkie o wiele bardziej dojrzałe od typowego Idareda i to jest najprawdopodobniej powód dla którego nie wszyscy chętniej wybierają te sporty od odmiany podstawowej, która jest znacznie twardsza, trwalsza i ponadto chyba bardziej elastyczna jeśli chodzi o zdecydowanie dłuższy okres zbiorczy, tzn. możemy ją praktycznie zrywać od początku pażdziernika do końca listopada - jak to się mówi póki już na dobre zima do nas nie przyjdzie. W smaku natomiast Idared po obiektywnej próbie porównywania smaku wcale gorszy od sportów nie jest.

Napisz nowy komentarz