Portal sadownika

We Francji zebrano mniej Goldena i Braeburna, ale bez spadków produkcji Gali

03-11-2020 Portal-Sadownik.pl

We Francji zebrano mniej Goldena i Braeburna, ale bez spadków produkcji Gali

Wiele mówiono na temat ogólnoeuropejskich spadków produkcji jabłek. U ich przyczyn leżą gwałtowne zjawiska pogodowe – przymrozki, gradobicia oraz fale upałów, które przyczyniły się do oparzeń słonecznych owoców.

Nie wszystkie odmiany zostały jednak nimi dotknięte w równym stopniu. Doskonale widać to na przykładzie produkcji francuskiej, gdzie zebrano znacznie mniej jabłek odmiany Golden Delicious i Braeburn, ale nie spadła produkcja Gali. Wszystko to będzie miało przełożenie na popyt na poszczególne odmiany w handlu zagranicznym.

Oczekuje się, że francuska produkcja jabłek osiągnie w 2020 r. 1431 tys. ton, co oznacza spadek o 13% w porównaniu ze zbiorami ubiegłorocznymi. Największe straty odnotowano w odmianach Braeburn (zebrano 48 tys. ton; - 28% w porównaniu do roku minionego i – 36% w porównaniu do średniej z ostatnich pięciu lat) oraz Golden Delicious (zbiory 350 tys. ton; - 26% w porównaniu do 2019 i - 21% w porównaniu do średniej z ostatnich pięciu lat). Golden Delicious jest najpopularniejszą odmiana jabłek uprawianą we Francji, najsilniej poszukiwaną przez tamtejszych producentów kompotów.

Spadki dotyczą również odm. Granny Smith, której zebrano 135 tys. ton (- 15% w porównaniu do roku minionego) i Jonagolda (zbiór 23 tys. ton; - 23% w porównaniu z 2019).

W nieznacznym stopniu ucierpiały natomiast sady z drugą pod względem popularności we Francji odmianą Gala, której zbiory rozpoczęto o ok. 2 tygodnie wcześniej niż zwykle, bo pod koniec lipca. Jabłkom tym udało się osiągnąć zadowalające walory jakościowe i odpowiedni rozmiar. Zebrano 316 tys. ton Gali, czyli zaledwie 4% mniej niż w roku ubiegłym i o 8% więcej niż w średniej z pięciolecia.

Czy polskie jabłka zapełnią luki we francuskiej produkcji? Pamiętajmy, że Francuzi, obok Włochów, są głównymi dostawcami jabłek na rynek niemiecki. Ciekawe, czy uda im się zabezpieczyć potrzeby swojego partnera handlowego?

Źródło: L'Usine Nouvelle, La production de pommes en baisse en France.

Fot. Pixabay

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz nowy komentarz