Portal sadownika

W Mołdawii znacznie niższa produkcja Gali

04-09-2020 Portal-Sadownik.pl

W Mołdawii znacznie niższa produkcja Gali

Mołdawia, liczący się dostawca jabłek na rynek rosyjski, w ostatnich latach eksportujący coraz więcej owoców również na rynki europejskie, stawia na intensywne nasadzenia popularnych na zachodzie odmian. W ostatnich pięciu latach założono wiele nowych sadów intensywnych, które podniosły plon w skali kraju. Pomimo to, znaczny udział w ogólnej liczbie gospodarstw sadowniczych mają w Mołdawii sady zakładane według tradycyjnego modelu, o niższej produkcyjności.

W ubiegłym tygodniu w mołdawskich sadach jabłoniowych rozpoczęto zbiory Gali. Jak informują tamtejsi sadownicy, plony w sadach intensywnych będą o około 10 – 15% niższe niż w roku ubiegłym, a w sadach tradycyjnych niższe nawet o ¼.

Mołdawscy producenci jabłek informują również o gorszych parametrach jakościowych owoców. W tamtych rejonach, podobnie jak w Polsce, pojawiały się wiosenne przymrozki. W okresie kwitnienia towarzyszyła im susza, co wpłynęło na gorsze zapylenie. Duży jest udział owoców z niepełnym garniturem nasion w komorze nasiennej, zdeformowanych, nie wyrośniętych. Nawet w sadach nawadnianych są problemy z małą średnicą owoców oraz wybarwieniem. Lokalnie występowały gradobicia, które przyczyniły się do uszkodzeń mechanicznych owoców. Udział jabłek pierwszej jakości w zbiorach nie przekroczy 80%.

Mimo tego, mołdawscy sadownicy zacierają ręce na wyższy niż w roku ubiegłym zysk ze sprzedaży jabłek eksportowej jakości – stawki mają wynieść 0,47 – 0,59 dolarów amerykańskich za kg, a więc ok. 20% więcej niż na początku sezonu w roku 2019.

Źródło: East-Fruit, В Молдове урожай яблок «Гала» будет ниже, качество продукции – хуже.

Fot. Pixabay

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz nowy komentarz