Portal sadownika

Stawka zwrotu akcyzy za olej napędowy zużyty do produkcji rolnej bez zmian w 2021

19-11-2020 Portal-Sadownik.pl

Stawka zwrotu akcyzy za olej napędowy zużyty do produkcji rolnej bez zmian w 2021

Stawka zwrotu podatku akcyzowego bez zmian

Rada Ministrów opublikowała projekt rozporządzenia w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju napędowego w 2021 r. Przewiduje on zwrot akcyzy w wysokości 1 zł od każdego litra ON zużytego do produkcji rolnej. Podobnie jak w roku ubiegłym, zwroty będą rozliczane w okresach sześciomiesięcznych. Należy gromadzić faktury za paliwo, które będą dowodem przy ubieganiu się o zwrot. O uzyskanie dodatkowej kwoty mogą ubiegać się hodowcy bydła.

Zwrot akcyzy za 2021 można zatem wyliczyć według wzoru:

Liczba ha użytków rolnych × 100 zł

Pierwszy wniosek już w lutym 2021

W terminie od 1 lutego 2021 do 1 marca 2021 należy złożyć pierwszy wniosek o zwrot części podatku akcyzowego do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (w zależności od lokalizacji gruntów). Trzeba do niego dołączyć faktury VAT lub ich kopie będące dowodem zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2020 do 31 stycznia 2021.

Złotówka to za mało?

Stawka zwrotu akcyzy wynosząca 1 zł za litr oleju napędowego budziła kontrowersje już wówczas, kiedy ustalono ją za obowiązującą na rok 2020. Izby Rolnicze zwracały wtedy uwagę, że jest zbyt niska i nie uwzględnia obecnych realiów produkcji rolnej. Z roku na rok wzrasta bowiem intensywność produkcji i wykorzystanie maszyn. Duże zużycie paliwa generuje zwłaszcza produkcja sadownicza, w której wykonuje się bardzo dużo zabiegów ochrony wymagających licznych przejazdów. Jednocześnie rosną ceny paliwa i zwyżkują w okresie intensywnych prac rolnych. Wzrasta także inflacja, a więc spada wartość nabywcza pieniądza – ceny towarów w sklepach są coraz wyższe.

Z całą pewnością korzystniejszym dla rolników rozwiązaniem byłoby zwrócenie im całości akcyzy za paliwo. Niestety w dobie koronakryzysu szanse na to są mizerne.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz nowy komentarz