Portal sadownika

Spółka Appol ukarana za opóźnianie płatności za jabłka

04-11-2020 Portal-Sadownik.pl

Spółka Appol ukarana za opóźnianie płatności za jabłka

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył 1,7 mln zł kary na zajmującą się przetwórstwem jabłek spółkę Appol. Reprezentuje ona na rynku polskim chiński kapitał, jako podmiot należący do koncernu Zhonglu Fruit Juice, światowego lidera w produkcji koncentratu jabłkowego. Przyczyną nałożenia kary było wykorzystywanie przewagi kontraktowej nad producentami jabłek do opóźniania płatności za owoce.

Karę nałożono za nieprawidłowości, które miały miejsce w latach 2017 – 2019. Spółka deklarowała w umowach dokonanie płatności za zrealizowaną dostawę jabłek w ciągu 14 albo 30 dni, jednak terminu tego notorycznie nie dotrzymywała. UOKiK podaje, że dostawcy jabłek otrzymywali należności nawet po 90 dniach. Największą skalę opóźnień odnotowano w roku 2017, kiedy terminu płatności nie dochowano w przypadku 70% umów. W latach następnych proceder występował rzadziej: w 2018 wypłacono z opóźnieniem należności za 37% umów, a w 2019 – 17%.

O tym, jak postępować krok po kroku w przypadku braku płatności za dostarczone owoce, informujemy w osobnym artykule (CZYTAJ WIĘCEJ).

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz nowy komentarz