Portal sadownika

Sezon na polskie truskawki otwiera produkcja szklarniowa - jakie ceny?

19-04-2022 Portal Sadownik.pl

Sezon na polskie truskawki otwiera produkcja szklarniowa - jakie ceny?

Jak co roku, najwcześniej dostępne w sprzedaży truskawki polskiej produkcji pochodzą z upraw szklarniowych. Sezon otwiera się przeważnie w pierwszej połowie kwietnia. Wyspecjalizowanych gospodarstw ogrodniczych prowadzących taką produkcję jest w Polsce stosunkowo niewiele, toteż liczba ogłoszeń o chęci nawiązania współpracy przewyższa podaż, a zdecydowana większość produkcji trafia na rynek krajowy. Polskimi truskawkami ze szklarni zainteresowane są duże sieci handlowe i hurtownicy, co świadczy o tym, że rynek się rozwija.

Koszty produkcji truskawek w szklarniach są wyższe w porównaniu z produkcją w tunelach lub w gruncie bez osłon. Obejmują nie tylko inwestycję w budowę szklarni bądź jej wyposażenie (np. rynny uprawowe, systemy sterowania klimatem), ale również nakłady na ogrzewanie obiektu czy doświetlanie roślin. Dlatego nie powinny dziwić ceny rzędu 30 zł za kg i powyżej w sprzedaży hurtowej. Dziś, 19 IV 2022, na poznańskiej Giełdzie Rolno – Ogrodniczej Franowo, kilogramowe opakowanie truskawek krajowej produkcji kosztuje od  32 do 34 zł. Ceny są zbliżone do tych sprzed roku, jednak wzrost inflacji i podwyżka kosztów energii i paliw z pewnością wpłynęły na budżet gospodarstw.

Polskie truskawki muszą konkurować z dużo od nich tańszym importem. Truskawki z Południa Europy można nabyć na Franowie za 14 – 15 zł, a więc o ponad połowę taniej. Cieplejszy klimat sprawia, że marzec i kwiecień to już pełnia kampanii truskawkowej w hiszpańskiej prowincji Huelva. Polskie truskawki mają jednak ważny atut – kraj produkcji, ale także świeżość, gdyż nie muszą być transportowane na dalekie odległości.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz nowy komentarz