Portal sadownika

Ruszają zbiory orzechów. Nie za wcześnie?

21-09-2020 Portal-Sadownik.pl

Ruszają zbiory orzechów. Nie za wcześnie?

Na niektórych plantacjach leszczyny i orzecha włoskiego przystąpiono już do zbiorów. Większość owoców trafia do suszenia, jednak część kierowana jest na handel. Świeże, wilgotne jeszcze orzechy cieszą się dużą popularnością, ponieważ są smaczne, delikatne (mają mniej goryczy), z jądra orzechów włoskich łatwo schodzi skórka. Pytanie, czy nie za wcześnie jeszcze na zbiory i wprowadzanie orzechów na rynek?

W zależności od odmiany oraz przebiegu pogody w sezonie, orzechy włoskie zbiera się od połowy września do połowy października, zaś orzechy laskowe od końca sierpnia do połowy października. Po tegorocznym, chłodnym sezonie, można spodziewać się raczej opóźnienia niż przyspieszenia wegetacji roślin. Należy pamiętać, że zarówno orzechy włoskie, jak i laskowe, rosną do ostatniego dnia pozostawienia ich na drzewie. Zwiększa się masa ich jądra, zaś orzechy przedwcześnie zebrane mają jądro nie w pełni dojrzałe, nie wyrośnięte, zawierają dużo wody. Gorzej przechowują się w stanie suszonym.

Właściwym momentem na zbiór orzechów włoskich jest żółknięcie i pękanie ich okryw oraz wypadanie z nich orzechów. W sadach zbiera się orzechy leżące pod drzewami – część z nich pozbawiona jest okrywy, inne należy z niej oczyścić. W zależności od wielkości plantacji oraz posiadanych możliwości, robi się to ręcznie lub przy użyciu urządzeń mechanicznych. Można również zalać orzechy słoną wodą i pozostawić w niej na 2 – 3 dni, co ułatwia pozbawienie ich okrywy. Oczekiwanie do momentu opadnięcia orzechów umożliwia dostarczenie na rynek owoców w odpowiednim stopniu dojrzałości [reguła ta ma zastosowanie do większości, ale nie do wszystkich typów orzecha]. Ponieważ nie wszystkie orzechy dojrzewają i opadają jednocześnie, konieczny jest zbiór kilkukrotny w odstępach dwu – lub trzydniowych.

Zrywanie orzechów bezpośrednio z drzewa wcale odpowiedniej dojrzałości nie gwarantuje. Wielu plantatorów postępuje jednak w ten sposób, chcąc wykorzystać wysokie ceny osiągane przez orzechy w początkach sezonu zbiorów. Konsumenci skarżą się wówczas na zbyt mały udział jadalnego jądra, a zbyt dużą masę skorupy.

Oznaką dojrzałości zbiorczej orzecha laskowego jest żółknięcie bądź brązowienie okrywy owocowej oraz wybarwienie się skorupy. Są zrywane ręcznie, otrząsane (wówczas pojawia się duże ryzyko strząsania orzechów niedojrzałych) bądź zbierane z ziemi pod drzewami (opadają głównie owoce dojrzałe). Ułatwieniem przy zbiorach jest rozkładanie pod drzewami folii bądź plandek, co umożliwia dokładne wyzbieranie opadłych orzechów, ogranicza stopień strat i zabrudzeń.

Ceny orzechów włoskich z tegorocznego zbioru w handlu detalicznym sięgają 30 zł za kg. Orzechy laskowe są tańsze, w zależności od odmiany zapłacimy 16 – 20 zł za kg, chociaż cena na rynku hurtowym wynosi 8 - 10 zł za kg.

Fot. Pixabay

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz nowy komentarz