Portal sadownika

Rosja przedłuża embargo na żywność z UE

23-11-2020 Portal-Sadownik.pl

Rosja przedłuża embargo na żywność z UE

Chyba dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że prezydent Federacji Rosyjskiej, Włodzimierz Putin, podpisał dekret przedłużający embargo na produkty żywnościowe z Unii Europejskiej. Ukazał się on na oficjalnej rosyjskiej stronie rządowej. Obowiązuje do 31 grudnia 2021 roku.

Pierwsze sankcje Putin wprowadził już w sierpniu 2014 roku. Oficjalnie zakaz wwozu na teren Rosji żywności z UE, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i innych krajów miał służyć obronie interesów własnych. Były to jednak kontrsankcje, które Rosja ogłosiła po tym, jak została objęta embargiem za naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy. Do tej pory Moskwa wydłużała restrykcje handlowe pięciokrotnie: 24 czerwca 2015 roku, 29 czerwca 2016 roku, 30 czerwca 2017 roku, 12 lipca 2018 roku i 28 czerwca 2019 roku.

Wbrew temu, co mówiło się w 2014 roku, europejskie sankcje nie zrujnowały rosyjskiej gospodarki, zaś najwięcej strat w związku z odwetowymi działaniami Rosji za ich wprowadzenie ponieśli polscy producenci jabłek, którzy z dnia na dzień stracili najważniejszy rynek zbytu. Eksportowaliśmy tam ok. 700 tys. ton rocznie. Do tego rynku zbytu przez lata dostosowywał się profil odmianowy polskich gospodarstw sadowniczych. Po wprowadzeniu sankcji zostaliśmy z dużym udziałem odmian jabłoni, które nie cieszą się popularnością na zachodzie. Problemy w mniejszym stopniu dotknęły także producentów warzyw (pomidory, pieczarki, kapusta) oraz sektor mleczarski. Inne kraje europejskie nie były w tak dużym stopniu zależne od handlu z Rosją, a wiele z nich (np. Francja) zaczęło szukać pobocznych możliwości eksportu żywności na wschód.

Początkowo Rosja rzeczywiście miała problemy z zaopatrzeniem swojego rynku w pewne produkty żywnościowe, gdyż sektor ogrodniczy był tam słabo rozwinięty. W ciągu ostatnich 6 lat wiele się jednak zmieniło, bo rząd rosyjski wyłożył ogromne pieniądze na finansowanie nowych nasadzeń. Obecnie nic nie wskazuje, aby współpraca handlowa na polu eksportu owoców i warzyw z Polski do Rosji miała odżyć.  

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz nowy komentarz