Portal sadownika

Pokrywa śnieżna opóźni terminowy rozsiew azotu? - program azotanowy

18-02-2021 Portal-Sadownik.pl

Pokrywa śnieżna opóźni terminowy rozsiew azotu? - program azotanowy

Jak wiadomo, nawozy azotowe trzeba rozsiać odpowiednio wcześniej, aby zdążyły się rozpuścić, przemieścić w glebie i przejść do form przyswajalnych dla roślin. Najwięcej czasu potrzebuje mocznik, który musi zostać przekształcony przez mikroorganizmy z formy amidowej do przyswajalnej postaci amonowej (NH4+). Powinno się go aplikować na około miesiąc przed zakładanym terminem pobrania przez rośliny.

Dobrze, gdy azot przemieści się w głąb profilu glebowego jeszcze zanim trawy ruszą z wegetacją, co ograniczy jego pobór przez murawę i pozostawi więcej składnika na użytek roślin sadowniczych.

Wcześniejszy rozsiew nawozów azotowych stosuje się szczególnie w tych uprawach sadowniczych, które wcześnie rozpoczynają wegetację. Na przykład w porzeczkach pierwszą dawkę azotu powinno się zastosować w okresie nabrzmiewania pąków.

Od lipca 2018 roku obowiązuje nas jednak „Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” w skrócie zwany programem azotanowym. Określa on terminy stosowania mineralnych oraz naturalnych nawozów zawierających w składzie azot. Zgodnie z nim, rozsiew nawozów azotowych w sadach i na plantacjach krzewów owocowych możemy rozpocząć od 1 marca, jednak tylko na glebę nie zmarzniętą oraz nie przykrytą śniegiem. Jeżeli więc 15 marca pola pokryte byłyby śniegiem, nie możemy rozsiać nawozu i musimy czekać na roztopy.

W minionych dwóch sezonach obowiązywania programu zimy były bezśnieżne. Jednak w tym roku na naszych plantacjach pojawił się dawno już nie widziany śnieg. Obecnie, według danych satelitarnych, cała powierzchnia kraju jest przykryta jego pokrywą, która osiąga różną grubość – przeważnie od 20 cm do metra. Od dalszego przebiegu pogody, czyli ewentualnych ociepleń, które spowodują roztopy, oraz opadów śniegu w kolejnych dniach, będzie zależało, kiedy będziemy mogli legalnie rozsiać nawozy azotowe.

Za naruszenie programu azotowego przewidziane są surowe kary finansowe. W 2020 roku maksymalna kara wynosiła 2072,64 zł. Kontrole przeprowadzają uprawnieni pracownicy Inspekcji Ochrony Środowiska.

Komentarze

GoraccokyCQ 03:05:23 11-09-2022
what is clomid used for Regardless of the cause of infertility, success rates decrease with increased maternal age, due to a higher percentage of abnormal eggs.
gesotheiy 10:51:20 08-09-2022
cialis professional Be sure to wait at least 30 minutes after taking the medication before trying to have an erection
meewitocN 02:01:14 06-09-2022
cialis online india Oconee County 706 769-5130 www
UrgerveRf 03:14:29 04-09-2022
With this, sildenafil was recognized as a potential drug for the effective treatment of erectile dysfunction buy priligy pills
IntuiftoQ 21:23:45 01-09-2022
buy cialis uk Less commonly, bluish vision, blurred vision, or sensitivity to light may briefly occur

Napisz nowy komentarz