Portal sadownika

Podsumowanie światowego rynku orzechów włoskich i laskowych w 2020 roku

04-01-2021 Portal-Sadownik.pl

Podsumowanie światowego rynku orzechów włoskich i laskowych w 2020 roku

Portal East–Fruit.com opublikował raport podsumowujący wyniki światowej branży orzechowej w 2020 roku. Dla kogo ubiegły rok okazał się pomyślny, a komu przyniósł straty? Dowiecie się z poniższego artykułu.

W związku z epidemią koronawirusa i spowodowanym nią światowym kryzysem, spodziewano się spadków konsumpcji orzechów, jako towaru drogiego, który nie należy do produktów podstawowej potrzeby. Przewidywania nie sprawdziły się – konsumpcja orzechów utrzymała się na dotychczasowym poziomie.

Światowy rynek orzechów włoskich

Jeżeli chodzi o orzechy włoskie, gwałtowny spadek popytu odnotowano w początkach wiosny. Później zainteresowanie tym towarem wśród kupujących wzrastało. Producenci regionu wschodniego nie byli usatysfakcjonowani oferowanymi cenami – ich niższy niż dotychczas poziom może być wynikiem nie tylko koronakryzysu, ale także ogólnoświatowego wzrostu produkcji tych owoców.

Do największych importerów orzechów włoskich zalicza się Niemcy, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Hiszpanię, Meksyk, Turcję i Japonię. Co ciekawe, we wszystkich tych krajach oprócz Włoch, import orzechów włoskich się zwiększył. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku Niemcy sprowadzili o 41% orzechów włoskich więcej niż w roku poprzednim. W Japonii import zwiększył się o 22%, w Hiszpanii o 16%, zaś Meksyk zakupił o 6% orzechów więcej. Spadki włoskiego importu są nieznaczne. Turcja nie zmniejszyła wolumenów importowych, jednak zmieniła głównego dostawcę – miejsce Ukrainy zajęły Stany Zjednoczone. Tureckie zakupy orzechów włoskich na rynku ukraińskim zmniejszyły się trzykrotnie, pozbawiając naszego wschodniego sąsiada podstawowego kierunku zbytu. Co ciekawe, Turcy zaczęli skupować orzechy także z Chin, sprowadzając z nich w 2020 roku więcej niż w 2019 z Ukrainy. Z kolei Niemcy zwiększyli import orzechów z USA czterokrotnie.

[To ciekawe posunięcie. Jeszcze parę miesięcy temu informowano, że po zainicjowaniu wojny handlowej z Chinami, Stany Zjednoczone, jako największy producent orzechów włoskich, mają poważne problemy z ich zbytem, gdyż dotychczasowym głównym odbiorcą była ChRL. Jak widać, dzięki swoim wpływom politycznym, Amerykanie szybko znaleźli chłonny rynek odbiorców. Z kolei Turcja, prowadząc politykę państwa niezależnego, dla przeciwwagi zwiększyła import z Chin.  – przyp. red.].

Z opisanych powyżej powodów, sezon nie był korzystny dla produkcji ukraińskiej, która straciła jednego ze swoich najważniejszych odbiorców. Ukraińcy postarali się zwiększyć sprzedaż orzechów włoskich do krajów Unii Europejskiej. Na rynku tym byli już w latach ubiegłych obecni.

Sezon nie był łaskawy dla producentów mołdawskich, którzy z powodu suszy i anomalii pogodowych, odnotowali znaczne spadki produkcji oraz jakości owoców. Z kolei w Gruzji, w związku z państwowym programem pomocy pod nazwą „Posadź przyszłość”, zwiększa się obszar nasadzeń orzechów włoskich. W kraju tym przybyło już 3 tys. ha sadów orzechowych. Za wzrostem areału nasadzeń nie nadąża wdrażanie technologii przechowalniczych i przetwórczych. Brakuje profesjonalnego sprzętu do czyszczenia i suszenia orzechów.

W opinii Andrzeja Yarmaka z działu inwestycji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), jeżeli produkcja orzechów włoskich będzie zwiększała się w dotychczasowym tempie, produkcja może przewyższyć popyt. Grozi to niskimi cenami orzechów, szczególnie w lata, w których nie będą zdarzały się kataklizmy klimatyczne. Zachodzi zatem pilna potrzeba wdrażania do upraw nowoczesnych technologii, podnoszenia ich opłacalności oraz podwyższania jakości, która będzie decydującą kartą w rozgrywce o sprzedaż plonu, gdy ogólnoświatowa produkcja wzrośnie.

Warto wiedzieć, że zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w krajach byłego ZSRR, podstawową odmianą orzecha włoskiego eksploatowaną w sadach towarowych jest Chandler.

Światowy rynek orzechów laskowych

Inaczej niż w przypadku orzechów włoskich, niekwestionowanym liderem w produkcji orzechów laskowych jest Turcja. Duży areał uprawy posiadają również Włochy, jednak konsumpcja tych owoców jest we Włoszech tak wysoka, że w ogólnym rozrachunku kraj jest jednym z największych importerów orzechów laskowych. 2020 rok przyniósł duże zaskoczenie – z powodu niesprzyjających warunków pogodowych, zmniejszyły się zbiory u obu ważnych producentów. We Włoszech przyczyną były przymrozki, natomiast w Turcji – zbyt obfite opady deszczu w regionach produkcji tych owoców. W efekcie ceny orzechów laskowych na światowych rynkach były wysokie.

W produkcji orzechów laskowych, drugie miejsce po Turcji zajmuje Azerbejdżan. Kraj ten skorzystał najwięcej na spadkach produkcji w Turcji i we Włoszech, gdyż zapełnił lukę na rynku włoskim i niemieckim.

Uprawą leszczyny bardzo interesują się  w ostatnich latach Ukraińcy. W kraju tym zakłada się duże powierzchnie nowych nasadzeń, na czym - póki co – zarabiają szkółkarze. Nasi wschodni sąsiedzi zainteresowani są nowymi technologiami uprawy leszczyny, m. in. zakładaniem super gęstych sadów orzechowych. Czy Ukraina wejdzie do grona liczących się producentów orzechów laskowych, okaże się w najbliższych latach, kiedy założone nasadzenia wejdą w pełnię swojej produkcyjności.

Źródło: East-Fruit. Ореховый бизнес – итоги 2020 года для грецкого ореха, миндаля, фундука, фисташки и других орехов.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz nowy komentarz