Portal sadownika

Październik wykoloruje jabłka?

01-10-2020 Portal-Sadownik.pl

Październik wykoloruje jabłka?

Dobrze wybarwione jabłka są w cenie

Wciąż trwają zbiory, zaś każdemu sadownikowi, który uprawia odmiany czerwonoowocowe, zależy na jak najlepszym wybarwieniu jabłek. Intensywny kolor owoców jest pozytywnie odbierany przez konsumentów, w związku z czym towar nabywa dodatkowych walorów w obrocie handlowym. Choć wcale nie musi tak być, nabywcy kojarzą czerwony rumieniec na skórce z dojrzałością i słodkim smakiem owoców. Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na wybarwienie jabłek jest pogoda w okresie przedzbiorczym.

Wybarwieniu sprzyjają wahania temperatury

Okresy, w których temperatura podlega niewielkim wahaniom w ciągu doby, a więc dnie i noce są ciepłe, pogarszają wybarwienie. Intensywnemu wybarwieniu jabłek sprzyja natomiast wyższa amplituda dobowych temperatur (tzn. wysoka różnica między najcieplejszym a najchłodniejszym momentem doby).

Opóźnienie zbioru do chłodniejszych dni pozwala nieraz osiągnąć lepsze wybarwienie owoców, jednak kosztem gorszego przygotowania drzew do spoczynku zimowego i gorszej trwałości przechowalniczej jabłek.

Wrzesień ubiegłego roku zdecydowanie bardziej sprzyjał wybarwieniu owoców. W jego drugiej połowie dnie były słoneczne, a noce chłodne. Pojawiały się już pierwsze przymrozki (minus 2 – 3 stopnie C), w związku z czym jabłka łatwiej nabierały koloru.

Pogoda we wrześniu 2020 była bardziej jednostajna i nie mieliśmy takich korzystnych dla wybarwienia jabłek odchyleń temperatury.

Wiele odmian zostało już zebranych, na drzewach pozostają jednak odmiany późniejsze (Idared, Gloster, Alwa), dla których pogoda mogłaby stworzyć szansę na lepsze wykolorowanie. Proces ten zachodzi dość szybko, niemal „na oczach” zbierającego.

Pogoda w październiku 2020

Przyjrzyjmy się pogodzie w pierwszej połowie października 2020. Dziś i jutro w słynącym z uprawy jabłoni Grójcu, wahania temperatury między nocą a dniem będą nieznaczne, sięgną 4 – 5 stopni. Sytuacja poprawi się w najbliższą niedzielę, 4 X 2020. Temperatura wyniesie 22 stopnie C za dnia, zaś nocą spadnie do 10 stopni, identycznie w poniedziałek i wtorek.

12 – stopniową amplitudę rośliny powinny już odczuć, choć zdecydowanie lepiej na wybarwienie wpłynęłyby gwałtowniejsze różnice, a nawet nocne spadki temperatury poniżej zera. Niestety prognoza pogody wskazuje, że takowych nie będzie. Różnica między dniem a nocą ma sięgać do połowy października przeciętnie 9 stopni.

Fot. Pixabay

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz nowy komentarz