Portal sadownika

Owoce egzotyczne w podziemnej szklarni - pomysł ukraińskiego sadownika

11-01-2021 Portal-Sadownik.pl

Owoce egzotyczne w podziemnej szklarni - pomysł ukraińskiego sadownika

Pomysłowy rolnik ze wsi Kamjanka w obwodzie czerniowieckim (południowo – zachodnia część Ukrainy; niecałe 100 km na południe od przedwojennego polskiego kurortu w Zaleszczykach) postanowił zainwestować w nietypową jak na klimat Ukrainy uprawę owoców egzotycznych.

Pomysł zrodził się, kiedy podjął decyzję o likwidacji jednego z budynków gospodarczych. Po wywiezieniu gruzu, pozostał mu do zagospodarowania spory obszar. Postanowił wykopać dół o długości 60 m, szerokości 13 m i głębokości ok. 2 m. Wybudował nad nim zadaszenie, wskutek czego powstała szklarnia o powierzchni prawie 800 m2.

Pomysł zakładania podziemnych szklarni wykorzystywany był w produkcji ogrodniczej bardzo dawno temu. W wykopanej ziemnej niecce, nakrytej przepuszczalnym dla promieni słonecznych dachem, udaje się utrzymać wysoką temperaturę pomimo braku ogrzewania. Wykorzystuje się właściwości gleby jako bardzo dobrego izolatora, dzięki któremu ciepło ze światła słonecznego nie jest rozpraszane do środowiska, lecz gromadzi się w podziemnej szklarni. Korzysta się również z ciepła geotermalnego. Zmniejsza to nakłady na opał. Produkcja może być prowadzona przez cały rok, gdyż w okresie zimowym rośliny mają odpowiednio wysoką temperaturę, natomiast latem w podziemnej niecce jest chłodniej, co chroni uprawę przed przegrzaniem. – przyp. red.

Sadownik posadził w podziemnej szklarni różne gatunki owoców egzotycznych, aby ocenić ich plonowanie. Posiada papaję, awokado, banany, ananasy, mandarynki i cytryny. W wysuniętym na południe zakątku Ukrainy panują korzystniejsze warunki świetlne i cieplne niż w Polsce, w związku z czym uprawy się udają. Najlepiej plonują mu mandarynki i cytryny. Pojedyncze owoce specjalnej, wielkoowocowej odmiany tego drugiego gatunku osiągają w podziemnej szklarni wagę nawet 1,5 kg.

W kolejnych sezonach sadownik planuje wprowadzić do uprawy mango, figi oraz granaty. Rozważa produkcję dżemów z owoców egzotycznych. Jak widać na fotografiach z jego szklarni, zainwestował również w system nawadniający.

Źródło wiadomości i zdjęcia: Państwowa Agencja Informacyjna Ukrainy Ukrinform

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz nowy komentarz