Portal sadownika

Narodowy Holding Spożywczy - projekt nabiera tempa?

22-11-2021 Portal Sadownik.pl

Narodowy Holding Spożywczy - projekt nabiera tempa?

Po objęciu resortu rolnictwa przez nowego ministra, Henryka Kowalczyka, prace nad utworzeniem Narodowego Holdingu Spożywczego wydają się nabierać tempa. Chociaż pomysł narodził się wcześniej, to jego pomyślna realizacja (bądź upadek) zaciążą na wizerunku nowego ministra. Wszystko za sprawą jego deklaracji z końca października br., że NHS powstanie w pół roku, a więc do końca kwietnia 2022.

Dzięki informacjom przekazanym publicznie przez min. Kowalczyka, o Narodowym Holdingu Spożywczym dowiedzieliśmy się nieco więcej niż za kadencji Pudy. Poznaliśmy planowany termin zakończenia prac nad projektem. Jego zrealizowanie do kwietnia – maja przyszłego roku oznacza, że będzie miał on szansę odegrać jakąś rolę w przyszłorocznej kampanii skupu owoców (jeżeli w ogóle przewiduje się jego udział w tym rynku).

Więcej informacji przekazano w związku z podpisaniem przez min. Henryka Kowalczyka (MRiRW) oraz Jacka Sasina (Ministerstwo Aktywów Państwowych) listu intencyjnego, które miało miejsce 19 listopada 2021 roku. Oba resorty mają współpracować w powstawaniu Narodowego Holdingu Spożywczego, który ma stać się silną, państwową spółką rolno – spożywczą, konkurencyjną na polskim i zagranicznym rynku.

NHS ma powstać na bazie Krajowej Spółki Cukrowej, jako że jest to przedsiębiorstwo, któremu swoją działalność udało się rozszerzyć z przetwórstwa buraków cukrowych i produkcji cukru na obrót zbożami, przetwórstwo warzyw i owoców, produkcje skrobi, a nawet słodyczy. Według zapowiedzi polityków, Holding będzie przeciwdziałał negatywnym zjawiskom na rynkach rolno – spożywczych. Jak stwierdził min. Kowalczyk, Holding będzie łamał zmowy cenowe na rynku i przeciwdziałał wykorzystywaniu przez podmioty swojej przewagi kontraktowej.

Według min. Sasina, budowa Holdingu przyczyni się do wzrostu przychodów nowo powstałej grupy kapitałowej i wzmocni jej pozycję na rynku. Przychody mają wynieść 3,2 mld zł rocznie.

Początkowo, prócz Krajowej Spółki Cukrowej, w Narodowy Holding Spożywczy ma wejść także zajmujący się obrotem zbożami Elewarr Sp. z o. o. oraz jego spółka zależna – Zamojskie Zakłady Zbożowe. Obie spółki Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przekazał uprzednio Ministerstwu Aktywów Państwowych.

W skład holdingu mają zostać włączone również inne spółki Skarbu Państwa, którymi obecnie zarządza KOWR. Będzie to Hodowla Roślin Danko, Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice oraz Kombinat Rolny Kietrz.

fot. MRiRW

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz nowy komentarz