Portal sadownika

Koronawirus a niższe ceny oleju napędowego

20-10-2020 Portal-Sadownik.pl

Koronawirus a niższe ceny oleju napędowego

Wiosenna fala koronawirusa przyniosła niższe ceny ON

Choć trudno mówić o pozytywnych aspektach epidemii koronawirusa i narosłego z jej powodu światowego kryzysu gospodarczego, znajdują się i pewne korzystne skutki dla producentów rolnych. Jednym z nich są niższe ceny oleju napędowego, który służy do napędzania ciągników i innych sprzętów w gospodarstwach. Szkoda tylko, że w nadchodzącym martwym sezonie dla produkcji ogrodniczej nie będziemy mogli z nich w pełni skorzystać.

Do największych spadków cen paliw przyczyniła się wiosenna fala koronawirusa. Wówczas gwałtownie zmalał popyt na paliwa. Wynikało to z faktu, że swobodne przemieszczanie się ludzi zostało w większości państw świata ograniczone, wprowadzono przymusowe zamknięcie gospodarek, co poskutkowało ograniczeniem transportu, a także wstrzymano ruch lotniczy, który był znaczącym biorcą paliwa. Chwilowo na rynku pojawiła się nadprodukcja, gdyż koncerny wydobywcze nie zdążyły przystosować się do zmniejszonego zapotrzebowania, a baryłka ropy osiągnęła cenę ujemną. Ceny zaczęły rosnąć w czerwcu, podczas tymczasowej odwilży.

Restrykcje powracają, czy wrócą niskie ceny paliw?

Niestety restrykcje wiosenne powracają i wiele wskazuje, że spełni się czarny scenariusz ponownego zamknięcia gospodarek. Nie tyczy się to wyłącznie Polski, gdyż jesteśmy rynkiem mało znaczącym. Chodzi raczej o ogólne tendencje powracania do restrykcji sanitarnych, które obserwujemy na całym świecie. Ponownie spadnie ogólnoświatowe zapotrzebowanie na ropę.

Na to nakładają się inne wydarzenia, które nie są związane z koronawirusem – w Norwegii zakończyły się strajki, a Libia wznowiła działalność wydobywczą, co przełoży się na wzrost podaży paliw.

W ubiegłym tygodniu litr ON kosztował w Polsce średnio 4,3 zł. W skali tygodnia obniżka średnich cen oleju napędowego wyniosła 5 gr na litrze. Eksperci z e-petrol.pl oceniają, że obserwowane w ostatnich dniach spadki cen się utrzymają, jednak nie spowodują tak gwałtownych obniżek jak wiosną bieżącego roku.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz nowy komentarz