Portal sadownika

Gotówka do ręki, zaliczka, przelew z odroczonym terminem - która forma rozliczenia z odbiorcą owoców jest najdogodniejsza?

19-10-2020 Portal-Sadownik.pl

Gotówka do ręki, zaliczka, przelew z odroczonym terminem - która forma rozliczenia z odbiorcą owoców jest najdogodniejsza?

Problemów z niewypłacalnością odbiorców owoców ciąg dalszy

Niestety w tym sezonie, podobnie jak w ubiegłych, docierają do nas wszystkich informacje o niewypłacalności tego czy innego podmiotu skupującego owoce. Kontakt z takimi firmami się urywa, zostają wielomilionowe długi, a ściągnięcie od dłużników należności za odebrane przez nich i już upłynnione jabłka czy gruszki jest w praktyce bardzo trudno wykonalne. Potrzebny jest wyrok sądu i ewentualne zajęcie mienia przez komornika.

Przedsiębiorcy wpadający w spiralę długów spłacają pieniędzmi za odebrane od producenta owoce poprzednie zobowiązania, najczęściej wobec podmiotów o silniejszej pozycji i lepszej reprezentacji prawnej (np. zakładów energetycznych, hurtowników itp.). Sadownik, jako ogniwo najsłabsze, jest najbardziej pokrzywdzony, bo nie ma ani towaru, ani skrzyniopalet, ani pieniędzy. Jego wyjściowa pozycja do prowadzenia sporów przed sądem jest gorsza, ponieważ nie posiada dostatecznej znajomości prawa i - z uwagi na oszustwo – brakuje mu pieniędzy na opłacenie adwokata czy radcy prawnego, a także kontynuowanie działalności.

Pojawiają się komentarze, że jest to efekt wchodzenia przez producentów w kontakty handlowe z podejrzanymi podmiotami, potocznie nazywanymi „firmami – krzak”. Owszem, znane jest wiele przypadków firm, które zakładano jako celowy przekręt mający na celu wyłudzenie od producentów rolnych towaru, jego upłynnienie, a następnie zerwanie kontaktu i ucieczkę z pieniędzmi. Choć ostrożność jest słuszna, bankrutują również spółki o ugruntowanej na rynku opinii, cieszące się wiarygodnością wypracowaną przez wiele lat. Dlatego niczego nie można być pewnym.

Nie funkcjonują w naszym systemie prawnym specjalne mechanizmy, pozwalające na skuteczną ochronę producenta rolnego przed takim oszustwem. Pozostaje dochodzenie swoich praw na drodze cywilnej. Jednocześnie przeciwko przestępcom toczą się postępowania karne wytaczane przez prokuraturę. Trwają całymi latami, a opieszałość i niewydolność polskiego wymiaru sprawiedliwości jest pogłębiana przez nieuczciwe zabiegi oskarżonych, np. uporczywe niestawianie się na rozprawach, wymawianie się problemami zdrowotnymi itp. Nawet jeśli w końcu zapadają wyroki, producent rolny jest już kompletnie zrujnowany, a świadomość, że winny pójdzie do więzienia to dla niego marna pociecha.

Najbezpieczniejsza płatność na kole

Najbezpieczniejszą formą rozliczenia jest i będzie płatność gotówką, „na kole”, bezpośrednio przy odbiorze owoców. Możliwe jest również natychmiastowe wykonanie przelewu. Taka forma płatności jest dużym udogodnieniem w handlu owocami nie posortowanymi, za wagę w skrzyni bądź przesortowanymi we własnym zakresie. To również najdogodniejsze z punktu widzenia sadownika rozliczenie przy oddawaniu owoców przemysłowych.

Kiedy oddajemy owoce na sortowanie, musimy poczekać na rozliczenie. Warto jednak domagać się zaliczki, szczególnie w kontaktach z podmiotami, co do których uczciwości nie jesteśmy pewni. W przypadku takiej sprzedaży odbiorca deklaruje, że w danym terminie opłaci zobowiązanie (np. 60 dni). W praktyce bywa z tym niestety różnie. Kto nie spotkał się z tym, że kontrahent dziwnym trafem przestaje odbierać od nas telefony z naszego numeru, ale odbiera, kiedy zadzwonimy z komórki żony lub dziecka… Okazuje się, że o nas pamięta, że wynikła jakaś nieprzewidziana sytuacja, ale jak tylko uporządkuje sprawy, to zapłaci za towar. W takich sytuacjach najlepiej rozwiązać problem ugodowo, choć nie można czekać w nieskończoność. W przypadku uporczywego uchylania się od zapłaty należy wysłać przedsądowe wezwanie, a jeśli nawet to nie pomoże – skierować sprawę do sądu.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz nowy komentarz