Portal sadownika

Egipt wyprzedza Białoruś jako kierunek eksportu polskich jabłek

24-11-2021 Portal Sadownik.pl

Egipt wyprzedza Białoruś jako kierunek eksportu polskich jabłek

Po wprowadzeniu rosyjskiego embarga, głównym zagranicznym odbiorcą polskich jabłek stała się Białoruś. Od trzech lat zaczął jednak wzrastać udział rynku egipskiego w strukturze naszego eksportu, zaś rynku białoruskiego – maleć. W sezonie 2020/21 doszliśmy już do sytuacji, że najważniejszym kierunkiem polskiego eksportu stał się Egipt, wyprzedzając Białoruś. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez PKO Bank Polski, w sezonie tym za naszą wschodnią granicę trafiło 120 tys. t jabłek, zaś do Egiptu – 125 tys. t.

Jak na razie, przewaga nie jest znacząca, jednak w bieżącym sezonie należy spodziewać się spadku eksportu jabłek na Białoruś. Wynika to z napiętej sytuacji politycznej między naszymi krajami oraz z zamknięciem granic w związku z kryzysem migracyjnym.

W jednym z wywiadów radiowych minister rolnictwa Henryk Kowalczyk stwierdził, że bezpieczeństwo granic jest dla rządu priorytetem. Będą podejmowane próby uruchomienia innych kierunków zbytu, aby złagodzić negatywny wpływ zamknięcia granicy z Białorusią na sprzedaż polskich produktów rolnych. Minister zwraca uwagę w szczególności na kraje Dalekiego Wschodu i rynki arabskie.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz nowy komentarz