Portal sadownika
30-10-2020 Portal-Sadownik.pl

Dlaczego drożeją arbuzy?

Arbuzy są owocami dostępnymi w naszych sklepach przez okrągły rok. Najpopularniejsze są w okresie letnim, kiedy ich pożywny, silnie uwodniony miąższ stanowi ochłodę podczas upałów. Rzadziej sprzedaje je się jesienią i zimą, ale również są wtedy dostępne.

Kto śledzi ceny tych owoców w sklepach, ten zwrócił uwagę, że w okresie jesiennym znacznie zdrożały w porównaniu z cenami sprzed 2 - 3 miesięcy. Zdarza się to co roku. Przyczyną jest zmiana kierunku, z którego importujemy arbuzy.

Choć mamy wartościowe, polskie odmiany kawonów (fachowa nazwa arbuza), które sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych, uprawa tych owoców nie jest u nas popularna. Sprowadzamy je z zagranicy. W okresie letnim głównym dostawcą są kraje Europy Południowej (Hiszpania, Grecja, Włochy i inne). Coraz częściej kupujemy również arbuzy z południa Ukrainy, Węgier, czy Bułgarii.

Ostatnie partie owoców z krajów europejskich napływają do Polski jesienią, po czym sezon produkcji dobiega tam końca. Od tego czasu Polacy sprowadzają kawony z półkuli południowej, gdzie panują optymalne warunki cieplne dla produkcji owoców. Głównym dostawcą jest Brazylia.

Daleki transport wpływa na podniesienie cen owoców, do których dolicza się m. in. koszty transportu. Jak podaje EastFruit, obecnie ceny arbuzów europejskich zawierają się w przedziale 2 – 3,4 zł za kg, zaś te importowane z półkuli południowej kosztują 3,5 – 5 zł za kg.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz nowy komentarz