Portal sadownika

Aktinidia notuje wyraźne wzrosty popytu

15-04-2022 Portal Sadownik.pl

Aktinidia notuje wyraźne wzrosty popytu

Pracownia Kantar, która w ramach środków z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw prowadzi badania konsumenckie dotyczące spożycia poszczególnych gatunków owoców w Polsce, informuje o znacznym przyroście popytu na owoce aktinidii (minikiwi).

Jeszcze w 2020 roku liczbę osób deklarujących spożycie owoców aktinidii w okresie ich podaży oszacowano na 3,6 mln. Rok później było to już 3,9 mln osób. Natomiast w okresie podaży minikiwi w sezonie 2022 liczbę zainteresowanych spożyciem tych owoców oszacowano na 4,5 mln osób, co oznaczałoby wzrost o 15% rdr. Badania dotyczące konsumpcji tych owoców w 2022 roku poznamy dopiero post  factum, co nie zmienia obserwacji, że z roku na rok przyrasta grono konsumentów zainteresowanych aktinidią.

Warto zwrócić uwagę na charakterystykę grupy odbiorców owoców tego gatunku – są to przede wszystkim mieszkańcy dużych miast o dobrej sytuacji materialnej. Wskazuje to na wyższą siłę nabywczą potencjalnych konsumentów, którzy poszukują nowych smaków i gotowi są zapłacić za smaczne owoce o wysokich walorach smakowych. Wzrost popularności aktinidii w ciągu ostatnich pięciu lat tłumaczy się kampanią promocyjną. W związku z rosnącą popularnością, ważne jest utorowanie drogi temu gatunkowi do sprzedaży w sieciach handlowych. W 2021 roku dystrybuowała go m. in. Biedronka. Sukcesy polskiej produkcji owoców aktinidii zawdzięczamy m. in. staraniom prof. Piotra Latochy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, oraz dr. Szczepanowi Marczyńskiemu ze szkółki CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy, a także Stowarzyszenia Plantatorów Minikiwi.

Duże nadzieje na rozwinięcie w Polsce wydajnej i dochodowej produkcji minikiwi oraz wypozycjonowania tego owocu na rynku wiąże się nie tylko z ich wysokimi walorami odżywczymi i prozdrowotnymi, ale również z terminem zbioru, kiedy kończą się już albo są zakończone zbiory pozostałych gatunków owoców jagodowych. Produkcja minikiwi jest więc szansą na przedłużenie oferty podażowej owoców jagodowych w terminie jesiennym, kiedy spożywanie tych owoców wspomaga kształtowanie odporności organizmu.

Czytaj więcej

Minikiwi - czy uprawa jesiennego owocu jagodowego ma w Polsce przyszłość?

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz nowy komentarz